Nehtová plíseň (onychomykóza) je velmi rozšířené onemocnění nehtů na nohou. Velmi snadno se šíří a proto je potřeba důsledně dodržovat zásady hygieny nejen na koupalištích, v saunách a ve společných sprchách, ale i doma (nepoužívat společné ručníky, prát ponožky na vyšší teploty, apod.). O co snadněji se šíří, o to zdlouhavější a komplikovanější je léčba. Nehtová plíseň se obvykle řeší lokální léčbou, potíráním různými antimykotickými roztoky nebo krémy. Jde o dlouhodobý proces, kdy pacient musí dodržovat každodenní režim. V případě, že tento způsob není účinný, je indikována systémová léčba (užívání léků). Tato je účinnější, ale má řadu vedlejších účinků a značně zatěžuje organismus pacienta, zvláště játra. Z tohoto důvodu není pro řadu pacientů vhodná.
V současné době je možné tuto nemoc řešit novou metodou – laserovou terapií, která vykazuje stejnou účinnost jako systémová léčba. Zatím nejsou známy žádné vedlejší účinky ani kontraindikace. Jde o novou metodu, která je testována několik posledních let. Laserová terapie spočívá v ozáření nehtové ploténky a nehtu laserem, čímž se ošetřovaná plocha do hloubky zahřeje na teplotu mezi 45˚ a 60˚ C. Teplo ničí plísně, dále dochází k fotodisrupci plísní a selektivnímu fotoúčinku. Před zahájením léčby je nutné potvrzení kožního lékaře, že jde o onychomykózu.
Efekt ošetření se projeví až po té, co poškozený nehet odroste. Jde o individuální záležitost, záleží na rychlosti růstu. Pokud nedojde k reinfekci má léčba trvalý efekt. Vzhledem k rychlosti odrůstání nehtů se první zlepšení objeví po 2 – 3 měsících, ale konečný výsledek až po 6 – 12 měsících. Zákrok je rychlý (přibližně 15 minut 1 noha) a téměř bezbolestný. Podle rozsahu zasažení nehtu se doporučují 2 až 4 ošetření, vždy asi po 4 – 8 týdnech. Léčbu je možné podpořit lokální terapií.