Laserová epilace patří v současné době k nejúčinnějším způsobům vedoucím k trvalému odstranění chloupků kdekoliv na těle (nezaměňovat s IPL epilací, která má prokazatelně menší účinnost). Nejčastěji jde o oblasti horního rtu, brady, podpaží, v tříslech, popř. na dolních a horních končetinách, na hrudníku a zádech. U mužů ji lze úspěšně použít k odstranění často zarůstajících chloupků na krku (Pseudofolliculitis barbae).
Laser pracuje na principu selektivní fototermolýzy, kdy je paprsek laseru zachycen pigmentem v chloupku, projde horními vrstvami pokožky bez jejího poškození až k vlasové cibulce a tu tepelně zničí. Účinně jsou však zničeny pouze ty chloupky, které se nacházejí v tzv. aktivní fázi svého růstu, anagenu. Protože se vlasové chloupky nacházejí v různé fázi růstu, je nutné k dosažení požadovaného efektu absolvovat několik ošetření – přibližně 4 až 6 ošetření. Počet opakování je individuální a závislý na různých faktorech (lokalitě ochlupení, typu pleti a ochlupení, genetických faktorech, hormonální situaci). Interval mezi jednotlivými zákroky je 1 až 4 měsíce (podle místa ošetření). Laserovou epilaci lze provádět na všech lokalitách těla i v intimních místech s výjimkou mateřských znamének, místech s tetováním a při zánětlivých onemocněních pokožky. Nelze jej použít na bílé a velmi světlé chloupky.
Před ošetřením s vámi probereme váš celkový zdravotní stav se zaměřením na možné kontraindikace, jako např. recidivující herpetická onemocnění, tendence k tvorbě keloidních či hypertrofických jizev, užívání látek zcitlivujících kůži na světlo, antikolagulačních přípravků, přípravků obsahujících železo nebo některých bylinných přípravků a na předchozí metody odstraňování ochlupení. Zákrok samotný je rychlý a díky dynamickému chlazení kůže (DCD) není nijak výrazně bolestivá. Citlivost v průběhu zákroku je individuální, pocit lze přirovnat ke štípání či lehkému pálení. U citlivějších partií nebo rozsáhlejších ploch lze využít znecitlivujícího krému, který se na kůži nanáší přibližně hodinu před zákrokem. Přibližně šest týdnů před ošetřením nesmí být chloupky odstraňovány pinzetou, voskem či epilačním strojkem a pacient nesmí podstoupit elektrolýzu. Doporučuje se chloupky holit či zastřihávat. Ošetřovaná oblast má být přibližně 12 – 24 hodin před zákrokem oholena.
Po ošetření může být pokožka mírně začervenalá, oteklá a subjektivně lehce pálit. Projevy se zmírňují chlazením bezprostředně po zákroku, obvykle ustupují spontánně do několika minut až jednoho dne. Ojediněle u extrémně citlivých osob se mohou objevit otok, puchýřky, stroupky, event. barevné změny – pigmentace. U takových pacientů je vhodné provést test na malé ploše před prováděným zákrokem. Část zasažených chloupků v kůži může ještě několik dnů setrvávat, vypadávají postupně v průběhu 2 – 3 týdnů.
Po ošetření je nutné se vyvarovat intenzivnímu slunění a používat krémy s vysokým ochranným faktorem (SPF 50) na místech vystavených slunci. Účinnost zákroku je individuální. Závisí na lokalitě a hloubce uložení vlasové cibulky, množství pigmentu v ní obsaženém, typu a charakteru kůže, genetické dispozici a rychlosti růstu, hormonální situaci organismu atd. V průběhu jednoho ošetřené dochází k redukci cca 20 % chloupků. Až u 80 % pacientů je odstranění chloupků trvalé, u ostatních jsou chloupky jemnější, intervaly mezi zákroky se prodlužují na 6 měsíců až 1 rok.
Na tento typ zákroku požíváme laser CANDELA GentleYAG Pro-U s chlazením Dynamic Cooling Device. Tento typ laseru je možné používat na všechny fototypy pleti, tedy i na tmavou a opálenou pokožku. Jde o nejčastěji používaný laser na epilace v Německu.
[btn text=“Ceník“ tcolor=#FFF link=“http://www.cevnifm.cz/cenik-2/“ target=“_self“]
[btn text=“Mám zájem o zákrok“ tcolor=#FFF link=“http://www.cevnifm.cz/napistenam/“ target=“_self“]